Aktualności

Walentynki w „Motylkach”
"Dzisiaj mamy walentynki, miejcie więc wesołe minki…"

      Dzień 14 lutego był dla dzieci z grupy "Motylki" prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami: uczestniczyły w zabawach integracyjnych oraz tańcach, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się serduszkami i balonami. Na podsumowanie zajęć odbyły się małe warsztaty - przedszkolaki ozdabiały serduszka- walentynki dla swoich bliskich. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało walentynkę: balonik-serduszko od pani.

Walentynki w „Muchomorkach”
       Dnia 14 lutego dzieci z grupy „Muchomorki” ubrały się na czerwono aby świętować Walentynki. Walentynki to okazja do okazywania sobie uczuć, to dzień, w którym obdarowujemy się drobnym prezencikiem, kartką czy kwiatkiem. Przedszkolaki bawiły się tego dnia fantastycznie wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych : tańczyły wokół krzesełek, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, świetnie bawiły się przy piosenkach, które dobrze znają. Tego dnia było mnóstwo radości i uśmiechu. Wszystkim ten dzień bardzo się podobał - szkoda, że jest tylko raz w roku.

WALENTYNKI w „Żabkach”
      Dzień 14 lutego 2020 roku dla pięciolatków był prawdziwym, czerwonym dniem miłości, serdeczności i przyjaźni. Tego dnia dzieci poznały tradycje związane z tym świętem poprzez udział w różnych zabawach związanych z walentynkami: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, nie zabrakło również wesołych pląsów, zabaw z balonami i emblematami w kształcie serc. Każde z dzieci zrobiło walentynkę dla kolegi lub koleżanki, była także walentynka dla pani. To był miły akcent, który wywołał u wszystkich serdeczny uśmiech na twarzy. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika od pani. Dzień Walentynkowy upłynął w serdecznej, przyjaznej atmosferze i dostarczył wiele pozytywnych wrażeń.

„Dzień Babci i Dziadka w Muchomorkach”
      Dnia 28 stycznia dzieci 4- letnie „Muchomorki” gościły w swojej grupie wspaniałych gości: Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Licznie przybyli dziadkowie ze wzruszeniem przyglądali się występom swoich wnucząt. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki okolicznościowe oraz tańce. Nie zabrakło również tradycyjnego sto lat i wręczenia upominków. Aby podkreślić ten wyjątkowy dzień i przedłużyć czas spędzony razem, dzieci zaprosiły przybyłych gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten szczególny czas wszystkim upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "MOTYLKACH"
"Z grzeczniutkim ukłonem, z uśmiechem radości, witamy serdecznie zebranych gości …"-

       .....takimi słowami Przedszkolaki przywitały swoich Dziadków podczas uroczystości z okazji ich święta. Dzieci 4-letnie przygotowały dla swoich ukochanych Dziadków specjalny program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Były to wyjątkowe chwile pełne radości i uśmiechu. Po występie artystycznym dzieci wręczyły niecodziennym gościom specjalnie przygotowane upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Seniorzy w Słonecznej Jedynaczce
       Dnia 30.01.2020 roku z okazji Święta Babci i Dziadka Przedszkole nr1 im. Słoneczna Jedyneczka gościło seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie . Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny na który składały się wiersze ,piosenki oraz taniec. Dzieci złożyły gościom serdeczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie z seniorami zakończyło zrobienie wspólnej pamiątkowej fotografii. Spotkanie przygotowały nauczycieli Elżbieta Jaworska-Wyłupek i Ewa Sokół a swoje artystyczne umiejętności zaprezentowały dzieci 5 –letnie z grupy „Żabki”

Dzień Babci i Dziadka w „Żabkach”
      Dzieci z grupy Żabki jak co roku zaprosiły do swojego przedszkola wspaniałych gości: Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Licznie przybyli dziadkowie ze wzruszeniem ,oraz łezką w oku przyglądali się występom swoich wnucząt. Były wiersze, piosenki i życzenia płynące z malutkich, kochających serduszek oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych upominków. Aby podkreślić ten wyjątkowy dzień i przedłużyć czas spędzony razem, dzieci zaprosiły przybyłych gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

„Dzień Babci i Dziadka w Muchomorkach”
      Dnia 28 stycznia dzieci 4- letnie „Muchomorki” gościły w swojej grupie wspaniałych gości: Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Licznie przybyli dziadkowie ze wzruszeniem przyglądali się występom swoich wnucząt. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki okolicznościowe oraz tańce. Nie zabrakło również tradycyjnego sto lat i wręczenia upominków. Aby podkreślić ten wyjątkowy dzień i przedłużyć czas spędzony razem, dzieci zaprosiły przybyłych gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten szczególny czas wszystkim upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
       Dnia 10 stycznia 2020r w Przedszkolu nr1 im. „Słoneczna Jedyneczka” w Krasnymstawie odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek w którym udział wzięły dzieci z krasnostawskich  przedszkoli  oraz  Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr5. Głównym celem przeglądu było zachowanie i kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, prezentacja kolęd i pastorałek, integracja społeczności przedszkolnej.
      Cieszymy się , że naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Pani Maria Pawłowicz – Wizytator Kuratorium Oświaty Delegatura w Chełmie, Pan Wojciech Kaczmarczyk- zastępca Burmistrza Krasnegostawu, , Pani Justyna Pawlas -kierownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta, Dyrektorki krasnostawskich przedszkoli oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5.
      Nastrój do wspólnego kolędowania stworzyła piękna świąteczna scenografia. W tym dniu rozbrzmiewały najpiękniejsze pod względem treści i melodii kolędy oraz pastorałki. Mogliśmy usłyszeć utwory te tradycyjne jak też i nowoczesne np. ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ,,Przybieżeli do Betlejem”, ,,Gore gwiazda”, ,,Gdzie Ty mieszkasz mały Jezu”, ,,Daleko hen”, ,,Do szopy hej pasterze”, ,, Pastorałka od serca do ucha” i wiele innych pięknych utworów. Małym artystom akompaniował Pan Łukasz Wnukowski oraz Pani Małgorzata Dzik.
      Uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Burmistrza Krasnegostawu za które serdecznie dziękują organizatorzy i przedszkolaki. Spotkanie pozwoliło na przedłużenie świątecznego nastroju i miłego spędzenia czasu na wspólnym słuchaniu i śpiewaniu kolęd. Dziękujemy przedszkolakom za pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki a nauczycielkom za przygotowanie dzieci do występów
      Uroczystość przygotowały i prowadziły nauczycielki Anna Kuna i Małgorzata Olchowska

Wigilia przedszkolaków
      W Przedszkolu nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka dnia 19.12.2019 odbyła się uroczysta Wigilia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię, radość i oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Także w naszym przedszkolu nadszedł ten cudowny dla wszystkich czas. W atmosferę świąteczną wprowadziło nas przedstawienie jasełkowe , które przygotowały dzieci 6 letnie . Wzruszającym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń po których wszyscy zasiedli do odświętnie nakrytych stołów. Dzieci smakowały barszczyk, paszteciki z grzybami, rybę. W tak szczególnym dniu nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają serdeczne relacje między sobą.

"ŻABKI" W PRACOWNI KRAWIECKIEJ
      Jak powstaje ubranie? Oto jest pytanie…, na które znają już odpowiedź dzieci z grupy "Żabki". 11 grudnia 2019 r. dzieci pięcioletnie wybrały się na wycieczkę do pobliskiej pracowni krawieckiej "Justix" w Krasnymstawie. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą krawcowej oraz budzenie szacunku dla ludzi wykonujących ten zawód, ukazanie przydatności wykonywania tego zawodu. Dzieci mogły obejrzeć wyposażenie pracowni krawieckiej: maszyny, urządzenia, materiały i przybory krawieckie jakimi posługuje się krawcowa. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia oraz dowiedziały się jak przebiegają kolejne etapy powstawania odzieży. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły upominek. Dziękujemy Pani Justynie za udostępnienie swojej pracowni i poświęcony dzieciom czas.

" Oczy, które widzą ,uszy , które słyszą i serce , które rozumie" - konkurs plastyczny
       Przedszkolaki z grupy "Biedronki" wzięły udział z konkursie plastycznym zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy pod hasłem " Oczy, które widzą ,uszy , które słyszą i serce , które rozumie". Celem konkursu było miedzy innymi uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych oraz przybliżenie pojęć i zagadnień dotyczących niepełnosprawności, takich jak integracja ,tolerancja, równość. Gratulujemy zdobytych nagród laureatom konkursu: Sarze, Agnieszce, Wojtkowi, Julce i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Prace plastyczne zostały wykonane pod kierunkiem nauczycielek Anny Kuny i Małgorzaty Olchowskiej.

ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA WOŁYNIA
       Przez ostatnie dwa tygodnie listopada nasze Przedszkole brało udział w przedświątecznej akcji charytatywnej "Paczka na Wołyń" organizowanej przez Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie, której celem jest wsparcie rzeczowe naszych rodaków mieszkających na Wołyniu. Przekazaliśmy na tę akcję pochodzące ze zbiórki charytatywnej produkty żywnościowe o długim terminie przydatności, kawę, herbatę, słodycze, ubrania, książki, gry i zabawki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w te działania.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
       We wtorek 26 listopada w Przedszkolu nr1 obchodzono uroczyście "Dzień Pluszowego Misia". Dzieci w tym dniu z wielką radością przychodziły do przedszkola trzymając w ramionach pluszowego przyjaciela. W przedszkolu zaroiło się od kolorowych pluszowych misiów różnej wielkości .Nie zabrakło oczywiście tych najsławniejszych misiów Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Jak wiadomo Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, to właśnie on jest najwierniejszym towarzyszem niemal każdego przedszkolaka i dlatego zasłużył na swoje święto. W tym dniu zabawom nie było końca, na dzieci czekały różne atrakcje, rebusy, konkursy, mnóstwo "misiowej" muzyki i oczywiście małe co nieco. Ten dzień był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i "misiowo" udany. Uroczystość poprowadziła nauczycielka Magdalena Drabik

"ZIELONA RĘKA" - DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
      W dniu 14 listopada przedszkolaki z Przedszkola nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka w Krasnymstawie wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Dzień Czystego Powietrza" organizując happening pod hasłem "Kochasz dzieci, nie pal śmieci". Nasze przedszkole reprezentowały dzieci 4-letnie z grupy "Motylki". Dzieci na zajęciach w przedszkolu zdobywały wiadomości na temat zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Poznawały źródła tych zanieczyszczeń oraz dowiadywały się o możliwościach i sposobach ich ograniczenia. Przedszkolaki wykonały również plakaty oraz transparenty i wyruszyły na Rynek Miejski w Krasnymstawie skandując hasła ekologiczne. Podczas spaceru dzieci rozdawały przechodniom kolorowe, papierowe liście, zawierające hasła ekologiczne. Akcję zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka Magdalena Drabik

W RYTMIE KLASYKI
      Dnia 14.11.2019 r. dzieci pięcioletnie z grupy "Żabki" wzięły udział w Przeglądzie zorganizowanym przez Przedszkole Nr 5 im. Bajeczka pod hasłem " Interpretacje ruchowe przy muzyce klasycznej". Przedszkolaki wykonały taniec w rytmach muzyki klasycznej do utworu J. Straussa "Nad pięknym, modrym Dunajem", Dzieci do występu przygotowały panie Ewa Sokół i Elżbieta Jaworska-Wyłupek.

"Dzień Jeża w Muchomorkach"
      W piątek 15.XI w grupie "Muchomorki" przedszkolaki obchodziły - Dzień Jeża. W tym dniu wszystkie dzieci założyły wcześniej przygotowane "jeżykowe opaski" na głowę oraz ubranie w kolorze szarości. Dzieci miały okazję poznać zwyczaje tego zwierzątka. Dowiedzieć się, jakie są jego przysmaki, co robi jeż jak się czegoś boi i jakie jest jego środowisko przyrodnicze. Wszyscy razem wesoło bawiliśmy się przy muzyce i piosenkach o jeżach. Była zabawa pt." Na dywanie siedzi jeż.…" wesołe zabawy z gazetami oraz rozwiązywanie zagadek o jeżach. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną malując jeża plastikowymi widelcami. Ten dzień w grupie 4- latków był wyjątkowy, pełen uśmiechu, radości a przede wszystkim wspólnej, zgodnej zabawy.

,,PIĘKNE SĄ NASZE BARWY OJCZYSTE"
       Pod takim hasłem wszystkie przedszkolaki ze ,,Słonecznej Jedyneczki" w Krasnymstawie po raz kolejny włączyły się aktywnie w obchody Święta Niepodległości i akcję Men ,,Szkoła do hymnu". Z tej okazji 8-go listopada odbyła się przedszkolna uroczystość. Na wstępie wysłuchano kilka zdań z historii na temat święta a ,,6-latki" wyrecytowały patriotyczne wiersze. Następnie przypomniano jak należy się zachować i jaką przyjąć postawę podczas śpiewania hymnu. Dzieci odświętnie wystrojone z przypiętymi kokardkami w barwach narodowych wspólnie z pracownikami odśpiewały 4 zwrotki hymnu ,,Mazurka Dąbrowskiego". W dalszej części uroczystości dzieci ze starszej grupy podczas quizu wykazywały się wiedzą na temat naszej ojczyzny; były zagadki, układanie puzzli, obrazków z części, śpiewanie piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem". To była piękna lekcja patriotyzmu dla najmłodszych. Ten ważny dzień i nastrój na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Uroczystość przygotowały nauczycielki; Małgorzata Olchowska i Anna Kuna.

PASOWANIE NA STARSZAKA "Rzecz to wielka niesłychanie gdy starszakiem się zostanie"


       Dnia 4 listopada w naszym przedszkolu odbyła się szczególna dla sześciolatków uroczystość "Pasowanie na starszaka". Dzieci z grupy "Biedronki" odświętnie ubrane zaprezentowały program artystyczny na który składały się pięknie recytowane pouczające wiersze i wesołe piosenki. Zanim nastąpiło uroczyste pasowanie dzieci odpowiadały również na trudne pytania egzaminacyjne z którymi świetnie sobie poradziły. Rodzice za trud włożony w przygotowanie i wiedzę nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami. Po celująco zdanym egzaminie i wygłoszeniu przez dzieci ślubowania, dyrektor Pani Anna Mrozek dokonała pasowania przy pomocy magicznego ołówka dotykając nim ramienia każdego dziecka mówiąc te słowa "Pasuję Ciebie na starszaka". Każde dziecko otrzymało również dyplom potwierdzający przynależność do grupy starszaków oraz rożek obfitości. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, który zorganizowali rodzice. Do uroczystości "Pasowania na starszaka" dzieci przygotowały nauczycielki Anna Kuna i Małgorzata Olchowska

"PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA" W SŁONECZNEJ JEDYNECZCE        Dnia 25 października 2019r. w Przedszkolu nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka w Krasnymstawie odbyła się uroczystość " Pasowania na przedszkolaka". Była to bardzo ważna i doniosła chwila w życiu każdego 3 -latka, która długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców. Wszystkie "Krasnale" były bardzo przejęte i skupione. Zaprezentowały przygotowany program artystyczny złożony z wierszy i piosenek . Rodzice z dumą i przejęciem oglądali występy swoich pociech. Wszyscy przystąpili do pasowania , którego dokonała za pomocą " magicznej kredki" pani dyrektor Anna Mrozek. Po złożeniu ślubowania wszystkie 3-latki zostały przyjęte do społeczności przedszkolnej. Po pasowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Uroczystość, która przygotowała i poprowadziła pani Urszula Sawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.


Muchomorki obchodziły "Dzień Marchewki"       W ramach realizacji programu "Uczymy się zdrowo żyć", dzieci z grupy II "Muchomorki" dnia 24 października obchodziły "Dzień Marchewki".Wszyscy mieli ubrania na których królował kolor pomarańczowy. Dzień ten wypełniony był tańcami przy piosenkach o marchewce, zabawami matematycznymi i sprawnościowymi a także twórczością plastyczną z marchewką w roli głównej. Na zakończenie wszystkie dzieci odpowiadały na pytania quizu odnoszące się do wiadomości zdobytych w trakcie zabaw. W naszym jadłospisie znalazły się tego dnia: pyszny soczek oraz ciasto marchewkowe Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

STOMATOLOG Z WIZYTĄ W GRUPIE "BIEDRONKI"        Dnia 25 października w grupie "Biedronki" na spotkanie z dziećmi przyszła Pani stomatolog Gabriela Olchowska - Kasprzak. Pani doktor opowiedziała dzieciom jak należy dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Zwróciła też uwagę na prawidłowe odżywianie, pokazała jakie produkty należy spożywać aby mieć zdrowe zęby a jakich należy unikać. Zademonstrowała również na modelu jak prawidłowo i jak długo należy szczotkować zęby. Dzieci mogły zobaczyć jak leczy się chorego zęba i w jaki sposób zakłada się i utwardza się plombę. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały pani doktor za lekcję higieny oraz wręczyły kwiaty.


Akcja M E N "SZKOŁA PAMIĘTA"       W dniach 22 -25 października dzieci z grupy "Żabki" włączyły się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". W związku ze zbliżającymi się dniami, w których szczególnie pamiętamy o zmarłych oraz w roku takich ważnych wydarzeń jak 80 rocznica wybuchu II wojny światowej i 75 rocznica Powstania Warszawskiego, pragniemy uwrażliwić dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.
     W ramach akcji dzieci odwiedziły groby na cmentarzu wojennym i zapaliły tam znicze. Odwiedziły również lokalne miejsca pamięci: pomnik Bohaterów Ziemi Krasnostawskiej w parku miejskim i tablicę oddającą hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy kościele św. Franciszka.


LAUREATKI KONKURSU PLASTYCZNEGO        18 października dziewczynki z grupy 6-latków pod opieką swoich rodziców uczestniczyły w uroczystości, która odbyła się w Publicznej Szkole nr 4 w Krasnymstawie. Podczas tego wydarzenia Marysia Hyz, Marysia Wójtowicz i Julcia Iwaniak zostały nagrodzone w konkursie plastycznym dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I ,,Podróże Jana Pawła II". Nasze laureatki otrzymały dyplomy i nagrody. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesów naszych ,,Starszaczków".


PIRAMIDA ZDROWIA       Podsumowując zdobyte wiadomości na temat zdrowego odżywiania i stylu życia, dzieci 6 - letnie z grupy ,,Biedronki" podczas zajęć tworzyły w grupach własne piramidy zdrowia. Naklejały wycięte obrazki z produktami spożywczymi i wybierały, które są zdrowe, a których unikać w odżywianiu. Nie zapominały przy tym o bardzo ważnej dla organizmu- aktywności ruchowej. Efekt swojej pracy dzieci zaprezentowały swoim rodzicom na tablicy prac plastycznych. To była dla ,,Starszaków" super zabawa i nauka!

Pięciolatki pamiętają - udział w akcji ogólnopolskiej BohaterON       W okresie 07.10 - 18.10 2019 roku grupa pięciolatków włączyła się do akcji BohaterON - wyślij kartkę do Powstańca. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek zrobionych własnoręcznie przez dzieci. W grupie Żabki zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne, które pozwoliły wprowadzić dzieci na miarę swoich możliwości w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców. Nasi przedszkolacy wykonali 30 kartek z podziękowaniami lub życzeniami dla Powstańców Warszawskich. W akcję zostali włączeni także chętni rodzice, którzy chcieli razem z dzieckiem wykonać taką kartę, za co serdecznie dziękujemy.

DZIEŃ NAUCZYCIELA W SŁONECZNEJ JEDYNECZCE       Dzień 11 października 2019 roku był w naszym przedszkolu wyjątkowym dniem. Dzieci z grupy Żabki zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej aby podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, a także tańca. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek. Pani Dyrektor podziękowała swoim pracownikom za zaangażowanie w pracę, złożyła wszystkim życzenia zdrowia i wielu sukcesów w pracy z dziećmi. Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Spotkanie upłynęło w miłej wzruszającej atmosferze


"Motylki" ze Słonecznej Jedyneczki na wycieczce w Szajówce Alpaki       Dnia 11.10.2019r. odbyła się wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego "Szajówka Alpaki" w Tarzymiechach, w której uczestniczyły dzieci 4-letnie z grupy "Motylki". Dzieci poznały zwierzęta bardzo przyjazne dla ludzi, mogły je same karmić, jak również głaskać. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowiadania o pochodzeniu alpak ich hodowli i pielęgnacji. Przedszkolaki poznały też sposób pozyskiwania cennej wełny zwierząt i jej zalety. Wycieczka była bardzo pouczająca , a możliwość bezpośredniego kontaktu z alpakami sprawiła przedszkolakom ogromną radość.


"OWOCOWE SZALEŃSTWO W ŻABKACH" Dnia 09.10.2019 roku w oddziale dzieci 5-letnich było smacznie i przede wszystkim zdrowo! Odwiedziła nas Pani Danusia, która w naszym przedszkolu pełni funkcję intendentki. Opowiedziała dzieciom jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw dla naszego organizmu, jednocześnie uświadamiając jaką rolę odgrywają witaminy, które są w nich zawarte. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców krajowych i zagranicznych, poznania ich zapachów i smaku. Jednak najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne, dlatego też dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszne szaszłyki owocowe. Samodzielnie kroiły owoce na kawałki oraz nadziewały na patyczki tworząc pyszne i zdrowe przekąski. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.


"Muchomorki" w gabinecie stomatologicznym       W ramach realizacji programu "Uczymy się zdrowo żyć" dzieci z grupy II "Muchomorki" dnia 09. października wybrały się do gabinetu stomatologicznego Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby, wiedzą jakie pokarmy służą budowie zębów, a jakie je niszczą. Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Wizyta w gabinecie stomatologicznym odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Na zakończenie dzieci dostały kolorowe naklejki oraz pasty do zębów zachęcające do dbania o piękny uśmiech Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę

6- LATKI Z WIZYTĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4       Dnia 4 października 6- latki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 4 na projekcję filmu o patronie tej szkoły - Papieżu Janie Pawle II. ,,Starszaki" miały okazję w gronie rówieśników z innych przedszkoli obejrzeć film, kącik patrona i poznały nową piosenkę. Na zakończenie spotkania dzieci zostały zaproszone do udziału w konkursie plastycznym pt. ,,Jan Paweł II podróżnikiem". Wycieczka do szkoły to doskonała okazja do bliższego poznania szkoły, do której niektóre dzieci od nowego roku szkolnego będą uczęszczać.

"Muchomorki" ze Słonecznej Jedyneczki na wycieczce w Szajówce Alpaki       Dnia 4 pażdziernika 2019r dzieci czteroletnie z grupy II "Muchomorki" odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne "Szajówka Alpaki" w Tarzymiechach. Cały pobyt przedszkolaki spędziły na świeżym powietrzu w cudownym towarzystwie Alpak. Czarne, brązowe, białe otwarte na przytulanie i karmienie marchewką- ich ulubionym przysmakiem. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat pochodzenia tych zwierząt ich hodowli, pielęgnacji oraz sposobu pozyskiwania cennej wełny i jej zalet. Przekąski przywiezione przez dzieci smakowały przy ciepłej herbatce przygotowanej przez właścicieli. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia na pewno na długo pozostaną przedszkolakom w pamięci.

"ŻYWIENIE NA WAGĘ ZDROWIA" - SPOTKANIE Z PANIĄ INTENDENT       W dniu 04.10.2019r grupę dzieci czteroletnich "Motylki" odwiedziła zanana wszystkim dzieciom Pani Danusia pełniąca w naszym przedszkolu funkcję intendentki. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu o zdrowym odżywianiu. O warzywach tych pospolitych, które najczęściej spotykamy i wykorzystujemy w codziennych posiłkach w domu i przedszkolu. Pani Danusia, która ustala jadłospisy, podkreśliła, że posiłki w przedszkolu są urozmaicone, bogate w warzywa, owoce, produkty mleczne i witaminy, które mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci. Podczas spotkania dzieci poznały piramidę zdrowego żywienia, rozmawiały także na temat produktów które szkodzą naszemu zdrowiu. Na podsumowanie spotkania dzieci samodzielnie kroiły warzywa (przyniesione z domu) i przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zajadały wspólnie przygotowany posiłek.

WITAMINKOWE SZASZŁYCZKI OWOCOWE W 6- LATKACH       Dnia 3 października dzieci z grupy IV 6- latki miały okazję zrobić samodzielnie zdrową przekąskę - owocowe szaszłyczki. Na początku były oczywiście przygotowania; założenie fartuszków, umycie rąk i poznanie zasad podczas wykonywania owocowych smakołyków. Po umyciu owoców wszyscy z uśmiechem na twarzy zabrali się do krojenia i komponowania wg własnych pomysłów. ,,Starszaczki" z zadowoleniem i zaangażowaniem wykonywały zadanie a przy tym miały ogromną frajdę, że mogą wykonać witaminowe szaszłyczki własnoręcznie. Na zakończenie dzieci dumne z wykonania przez siebie zadania usiadły do oczekiwanej degustacji - smakowało wyśmienicie!
       Dziękujemy rodzicom za przyniesienie dzieciom deseczek i owoców.

BIBLIOTECZKA PRZEDSZKOLAKA        6- latki ,,Biedronki" ze Słonecznej Jedyneczki już po raz kolejny zostały zaproszone do udziału w akcji czytelniczej ,,Biblioteczka Przedszkolaka, której organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna - Dział Dziecięcy. Dnia 24 września ,,Starszaki" miały okazję poznać zasady korzystania z biblioteki, z zainteresowaniem słuchały ciekawych opowiadań czytanych przez panią bibliotekarkę i wypożyczyły pierwsze książeczki do domu. Rodzice wspierają nasze przedsięwzięcie bo wiedzą, że to inwestycja w rozwój swoich pociech. Takie cykliczne spotkania to między innymi doskonała okazja do rozwijania u dzieci zainteresowań czytelniczych, poznawania świata poprzez poszukiwanie odpowiedzi na wiele pytań. Mając to wszystko na uwadze, rozbudzajmy w dzieciach od najmłodszych lat pasję do książek.

Spotkanie z policjantem        Dnia 19 września 2019 roku w Przedszkolu nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka odbyło się spotkanie z policjantami, którego celem było zapoznanie naszych wychowanków z wiedzą z zakresu:

- Przestrzegania zasad ruchu drogowego.
- Uświadomienie niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z ruchem drogowym.
-Wzbudzanie zaufania do policjanta i szacunku do jego pracy.

Dzieci uważnie słuchały i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania i udzielały odpowiedzi, w ten sposób utrwaliły wiadomości zdobyte na zajęciach dydaktycznych. W nagrodę otrzymały od policjantów odblaskowe naklejki. Atrakcją spotkania była możliwość wejścia i obejrzenia od środka radiowozu policyjnego. Policjanci zademonstrowali sygnały ostrzegawcze i wyposażenie samochodu.
       Dziękujemy Powiatowej Komendzie Policji w Krasnymstawie za umożliwienie spotkania oraz przekazaną wiedzę.


Przadszkole nr 1 w Krasnymstawie